5 lipiec 2022

9 lipca rusza Filmowe lato pogranicza

zdjęcie: 9 lipca rusza Filmowe lato pogranicza / pixabay/1365334
Pogranicza to strefy, które często dzielą, ale mają też ogromny potencjał łączenia, stwarzają okazję do spotkania. Podobnie jak druga edycja żagańskiego Filmowego Lata – wespół z miastem partnerskim Teltow uczestnicy tegorocznego będą czerpać z tej twórczej energii. Na gruncie kultury filmowej, która w szczególny sposób porusza się na granicach i pograniczach, a jednocześnie stanowi uniwersalny język. Ideą tegorocznego programu jest ruch – między światami, ruch między epokami.
REKLAMA
O godz. 11:00 rozpocznie się seans filmu „Fabian albo świat schodzi na psy” (2021, 176 min), określanego jako „miejska symfonia” najnowszego filmu Dominika Grafa. Przeniesiemy się w czasie do Berlina lat 30. XX wieku. Doświadczony niemiecki reżyser wziął na warsztat jedną z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – „Fabian: Historia pewnego moralisty” Ericha Kästnera. Odważnie eksperymentując ze stylem, tworzy intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje. W światła neonów i nocne labirynty Berlina 1931 roku zanurzymy się z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem (w tej roli Tom Schilling). Zdjęcia kręcono m.in. w Görlitz.

Po tym seansie organizatorzy planują dwugodzinną przerwę i poczęstunek.

O godzinie 16.00 powracamy do rozmów o filmie. Doktor hab. Andrzej Dębski z Uniwersytetu Wrocławskiego Centrum im. Willy’ego Brandta zaprasza na prelekcję „Kino na Dolnym Śląsku przed 1945 rokiem”.  W trakcie spotkania poznamy dolnośląski krajobraz kulturowy przed 1945 rokiem przez pryzmat szeroko pojętego kina. Będzie to również okazja do dyskusji i poznania historii regionu od tej pasjonującej strony.

O godz. 18:00 rozpocznie się projekcja ostatniego filmu – „Undine” (2020, 90 min). Nić przewodnia filmu wiąże się z mitologiczną postacią Ondyną (niemiecka tytułowa „Undine”, 2020), łączącą światy mitologii słowiańskiej i nordyckiej – boginką, nimfą wodną, rusałką, zamieszkującą stawy, jeziora, rzeki i wodospady. Znana jako motyw literacki z początków polskiego romantyzmu, pojawia się w balladach Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Uchodzący za jednego z najciekawszych niemieckich reżyserów Christian Petzold konfrontuje się z potęgą mitu ujętą we współczesnej formie. Ta pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu nabiera przez to uniwersalnego wymiaru. Realizm magiczny przenika się w niej z melancholijnym romansem. Przekonujące role stworzyły gwiazdy niemieckiego kina, Paula Beer i Franz Rogowski.

Spotkanie podsumowujące Festiwal będzie zwieńczeniem pierwszego dnia Festwialu. Odbędzie się o godz. 20:00. W ramach spotkania odbędzie się otwarcie wystawy Andrzeja Winiszewskiego „Muzyka Komedy” oraz prelekcja „Polskie kino na ścieżce dźwiękowej na przykładzie wybranych filmów polskiej kinematografii”.

Drugiego dnia (10.07) odbędzie się wycieczka studyjna do Filmpark Babelsberg w Poczdamie. Pozwoli ona zgłębić tajniki produkcji filmowej, poszerzyć wiedzę o kinematografii, a także poznać kulisy świata filmu. Przegląd to okazja do poznania filmowego dziedzictwa pogranicza polsko-niemieckiego i repertuaru wywołującego emocje, stwarza okazję do wymiany doświadczeń i poglądów. „Pogranicza” są otwarte na transmisję treści kulturowych, tętnią twórczym potencjałem przełamywania granic i stereotypów. Otwarcie 9 lipca o godz. 10:30. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Żagań
18.7°C
wschód słońca: 05:01
zachód słońca: 20:49
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żaganiu

kiedy
2024-06-16 20:00
miejsce
Dziedziniec Żagańskiego Pałacu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-21 19:00
miejsce
Klub Elektrownia, Żagań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-08 18:00
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-13 16:00
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań, Ul....
wstęp biletowany