reklama
kategoria: Kraj
9 marzec 2024

Nauka religii w szkołach to jedno z głównych źródeł utrzymania sióstr

zdjęcie: Nauka religii w szkołach to jedno z głównych źródeł utrzymania sióstr / fot. PAP
fot. PAP
Niepokojące są dla nas zapowiadane przez rząd zmiany dotyczące lekcji religii w szkołach, bo dla wielu sióstr zakonnych są one jednym z głównych źródeł utrzymania – powiedziała przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Ewa Kaczmarek.
REKLAMA

Głównym tematem piątkowego spotkania Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Życia Konsekrowanego były zapowiadane przez rząd zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego i lekcji religii w szkole – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński w przekazanym PAP komunikacie.

Zwrócił uwagę, że blisko połowa katechetów uczących w szkołach to osoby konsekrowane i księża.

"Niepokojące są dla nas zapowiadane zmiany, ponieważ uderzają w lekcje religii w szkole, które są jednym z głównych źródeł utrzymania wielu sióstr katechetek" – powiedziała przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Ewa Kaczmarek.

Podczas obrad rozmawiano także o umowach o pracę sióstr zakonnych w instytucjach kościelnych.

Bp Miziński, zapowiedział, że podczas 397. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie zostanie przedstawiony do aprobaty biskupów znowelizowany regulamin Komisji Mieszanej Biskupi–Wyżsi Przełożeni Życia Konsekrowanego. Będzie on obowiązywał z dniem publikacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała 13 grudnia 2023 r. "ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa". Dodała, że "jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym decyzja finansowa".

Do tej wypowiedzi 14 grudnia odniósł się sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. W wydany oświadczeniu przypomniał, że "nauczanie katechezy w szkołach i przedszkolach publicznych jest zagwarantowane w konkordacie". Zaznaczył, że wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem".

"Pierwszym organem, który jest do tego powołany, jest Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu i Episkopatu" – zwrócił uwagę bp Miziński. Dodał, że "w sytuacji, gdyby rozmowy miały dotyczyć w ogóle obecności lub nieobecności katechezy w szkole, to właściwym organem jest Kościelna Komisja Konkordatowa". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żagań
-0.5°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żaganiu

kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Klub Elektrownia, Żagań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Klub Elektrownia, Żagań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 18:30
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-02 18:00
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań, Ul....
wstęp biletowany