Aby nad wodą było bezpiecznie
Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, kontrolują kąpieliska oraz inne miejsca wypoczynku zarówno dla dzieci i dorosłych. Bezpieczeństwo nad wodą to jeden z głównych priorytetów w zadaniach policjantów. Upalna pogoda zachęca do spędzania czasu wolnego właśnie nad wodą, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych.
Przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska na którym przebywamy.
3. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych.
7. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
8. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy będąc po spożyciu alkoholu.
11. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
12. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, warto aby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
podkomisarz Arkadiusz Szlachetko
Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu