reklama
kategoria: Na Sygnale
2 październik 2023

Śląskie/ W Czeladzi powstał sąd rejonowy

W liczącej nieco ponad 30 tys. mieszkańców Czeladzi (Śląskie) otwarto w poniedziałek sąd rejonowy; będą w nim rozpoznawane także sprawy z sąsiednich Wojkowic i gminy Bobrowniki. Powstanie sądu to poprawa dostępu mieszkańców do wymiaru sprawiedliwości, ale też prestiż dla miasta – mówili uczestnicy uroczystości.
REKLAMA

W otwarciu sądu, poza sędziami z apelacji katowickiej, uczestniczyli także m.in. przedstawiciele lokalnych władz, rządu i parlamentu. Gmach poświęcił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych zaznaczyła, że podstawą zapewnienia obywatelom dostępu do sądu jest nie tylko dobrze wykształcona kadra, ale też odpowiednie ukształtowanie struktury sądownictwa. „Minister sprawiedliwości, pan Zbigniew Ziobro, kierując się tą zasadą, podjął decyzję o utworzeniu dla miasta Czeladzi i Wojkowic oraz gminy Bobrowniki Sądu Rejonowego w Czeladzi – tak, aby obywatelom lokalnej społeczności zapewnić właśnie jeszcze lepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości” - dodała, dziękując szefowi ministrowi za tę decyzję. Dziękowała także wszystkim osobom, dzięki którym powstał czeladzki sąd, m.in. ministrowi w KPRM Michałowi Wójcikowi, który również uczestniczył w poniedziałkowej uroczystości.

Frydrych przypomniała, że w Czeladzi znajdował się kiedyś wydział zamiejscowy, a później wydział grodzki sądu w Będzinie, który został zlikwidowany na początku 2010 r. „Zatem po 13 latach sądownictwo wraca na teren Czeladzi, Czeladź staje się kolejnym punktem sprawiedliwości na mapie Polski” - dodała wiceminister.

Sam minister Wójcik, który jest mieszkańcem Czeladzi ocenił, że otwarcie sądu to bardzo ważny dzień dla miasta, wyraził przekonanie, że dzięki temu wzrasta jego ranga. Przypomniał, że rozmowy o utworzeniu sądu w tym mieście mają kilkuletnią historię, pod uwagę brane były różne lokalizacje, były też pomysły, by wycofać się z tej decyzji.

Minister podkreślił, że ostatnie lata to okres wielomilionowych inwestycji w infrastrukturę wymiaru sprawiedliwości. Tylko w woj. śląskim w ostatnim czasie powstały lub niedługo powstaną sądy m.in. w Sosnowcu, Częstochowie, Katowicach, Raciborzu, Bielsku-Białej czy Tychach – wyliczał. „Mogę powiedzieć, że ten wymiar sprawiedliwości będzie sprawowany w godnych warunkach, tak jak to powinno być, bo sąd to jest wizytówka miasta. Jednocześnie sąd ożywia miasto” - mówił Wójcik.

„To dla nas, mieszkańców, wielka sprawa. Zdajemy sobie sprawę, że taka instytucja to wielki prestiż i element prorozwojowy dla naszego miasta” - mówił podczas poniedziałkowej uroczystości burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia sądu.

Sąd w Czeladzi został utworzony w budynku przy ul. Kombatantów, wcześniej zajmowanym przez spółdzielnię mieszkaniową. Od lipca został on gruntownie wyremontowany. Nowa jednostka została wydzielona z Sądu Rejonowego w Będzinie. W czeladzkim sądzie będzie pracowało ok. 30 osób, w tym 9 sędziów i 2 referendarzy. Będą oni rozpoznawać sprawy z zakresu prawa karnego, cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego. Sąd w Będzinie nadal będzie zajmował się sprawami z zakresu prawa pracy oraz prowadzenia ksiąg wieczystych z obszaru czeladzkiego sądu.

Po utworzeniu sądu w Czeladzi w okręgu Sądu Okręgowego w Sosnowcu znajduje się sześć sądów rejonowych - inne działają w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Sosnowcu i Zawierciu.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żagań
12°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:59
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żaganiu

kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Klub Elektrownia, Żagań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Klub Elektrownia, Żagań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 18:30
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-02 18:00
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań, Ul....
wstęp biletowany