16 wrzesień 2020

Joński (KO): wniosę poprawkę, aby bryczki konne nad Morskim Okiem zostały zastąpione meleksami elektrycznymi

fot. PAP
Wniosę poprawkę do złożonej przez posłów PiS ustawy dot. ochrony zwierząt, aby na drodze do Morskiego Oka nie były wykorzystywane konie; zaproponuję wprowadzenie np. meleksów elektrycznych - poinformował PAP poseł KO Dariusz Joński. Zapowiedział, że będzie apelował do posłów PiS o poparcie tej poprawki.
Koronawirus
lubuskie
897
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Sejm ma się zająć w środę po południu dwoma projektami ustaw dotyczącymi zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA. Projekt KO zakłada z kolei, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

"Skoro będą procedowane dwa projekty dotyczące zwierząt - Koalicji Obywatelskiej i klubu Prawa i Sprawiedliwości - uważam, że najwyższy czas, aby rozstrzygnąć sprawę niechlubnej tradycji, jaką jest wykorzystywanie koni w drodze do Morskiego Oka" - podkreślił Joński. Zdaniem polityka KO, "Tatrzański Park Narodowy jest jedynym parkiem narodowym, gdzie na naszych oczach konają zwierzęta i dobrze będzie tę niechlubną tradycję zakończyć".

"Złożę poprawkę do ustawy autorstwa posłów PiS dot. ochrony zwierząt, aby na drodze do Morskiego Oka nie były wykorzystywane konie" - zapowiedział Joński. "Jednocześnie, ponieważ jest to droga asfaltowa dobrej jakości, o długości prawie ośmiu kilometrów, a część osób nie może, ale by chciała skorzystać z pojazdu, który by do schroniska nad Morskim Okiem mógł przewieźć, będę proponował, żeby była możliwość wprowadzenia na przykład meleksów elektrycznych" - dodał.

Jak zaznaczył Joński, "premier Mateusz Morawiecki dużo mówił o elektromobilności, samochodach elektrycznych, więc meleksami można by zastąpić konie".

"Niestety co i rusz, w każdym sezonie oglądamy filmy i zdjęcia, z którymi osoby wrażliwe, dobre - jak to mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński - wiedzą, co zrobić przy takiej poprawce i jak zagłosować. Będę apelował do polityków PiS, aby poparli tę poprawkę, jeśli są osobami dobrymi" - podkreślił Joński.(PAP)

autor: Iwona Pałczyńska

ipa/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
lubuskie
897
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żaganiu

kiedy
2020-12-18 18:00
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań,...
wstęp biletowany