15 wrzesień 2020

PSL-Kukiz15: osoby, którym pracodawca opłaci szczepienia przeciw grypie powinny być zwolnione z podatku

Posłowie PSL-Kukiz15 chcą, by osoby, którym pracodawca zafunduje szczepienia przeciw grypie były zwolnione z podatku. Według nich, nie może być tak, że pracodawca ponosi określony koszt, zabezpiecza nie tylko siebie, swoją firmę, ale także polską gospodarkę, "a rząd daje mu w prezencie podatek".
Koronawirus
lubuskie
897
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Wtorkowa "Rzeczpospolita" podkreśliła, że rząd zaleca szczepionki na grypę, które mają pomóc w walce z Covid-19. Ale - jak podała gazeta - "firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów".

Poseł Dariusz Klimczak odnosząc się do tych doniesień podkreślił we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, "że w chwili, kiedy zderzamy się z ruchem antyszczepionkowym, kiedy dużo aktywności kosztuje wiele organizacji medycznych i społecznych, żeby zachęcić ludzi do szczepienia przeciwko grypie, rząd informuje, że każdy pracodawca, który zafunduje tego typu szczepienia dla swoich pracowników, będzie musiał im to doliczyć do przychodu i naliczyć podatek".

"Jest to skandal, szczególnie w sytuacji, kiedy walczymy z epidemią i każda osoba zaszczepiona na grypę jest na wagę złota. Dlatego my jako Koalicja Polska, posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, zawnioskujemy do ministra finansów, aby w katalogu osób zwolnionych od tego typu opodatkowania byli wszyscy ci, którzy będą mieli zafundowaną szczepionkę przez swojego pracodawcę" - oświadczył Klimczak.

Według niego, "nie może być tak, że pracodawca ponosi określony koszt, zabezpiecza nie tylko siebie, swoją firmę, ale także polską gospodarkę, a rząd w prezencie daje mu podatek". "Uważam, że jest to co najmniej niestosowne i należy to jak najszybciej zmienić" - zaznaczył poseł PSL-Kukiz15.

"Jeżeli na nasz apel minister finansów nie odpowie pozytywnie, a może także odpowiedzieć na to pozytywnie minister zdrowia, czy premier, który odpowiedni akt prawny może wydać, to my zaproponujemy własny projekt ustawy" - zapowiedział Klimczak. "Ale na początku wnioskujemy, aby w trybie ekstraordynaryjnym minister finansów zmienił te przepisy, aby nie opodatkować walki o zdrowie i życie" - dodał polityk. (PAP)

autor: Edyta Roś

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubuskie
897
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żaganiu

kiedy
2020-12-18 18:00
miejsce
Żagański Pałac Kultury, Żagań,...
wstęp biletowany